Czechy – jedyny kraj w którym byłam kilkukrotnie. Brno, Praga, Jaskinie, Skalne Miasto… W tym roku dwa razy. Pragę odwiedziłam 14-go lutego, czyli w Walentynki. Jak się domyślacie – ludzi było tam wtedy sporo 😉 Jechaliśmy autem cztery godziny w jedną stronę, na miejscu byliśmy jakoś w południe. Czternaście stopni, słońce, bajka… Co warto zobaczyć mając do dyspozycji tyko jeden dzień? Czego warto unikać?

CO WARTO ZOBACZYĆ:

#Most Karola

Znany wszystkim odwiedzającym Pragę, leżący nad Wełtawą, jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w mieście. Wybudowany w XV wieku, liczący 516 m długości, 9,5 m szerokości, najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Byłam na nim w słoneczny dzień jak i po zmroku – zdecydowanie lepiej prezentuje się on wieczorem, wtedy też miejsce to nabiera klimatu, którego nadają mu przepiękne lampy jak i świetny widok oświetlonych budynków miasta. Do tego uliczni artyści, którzy malują przepiękne prace i portrety. To musisz zobaczyć będąc w Pradze!

 IMG_9938

IMG_9948

 

IMG_9906

#Praski zegar astronomiczny

Jest to jeden z najbardziej znanych zegarów tego typu na świecie – zachwyca konstrukcją i kolorami. Znajduje się niemalże w samym centrum starówki w Pradze. Przyciąga masę turystów. Naprawdę masę – w Walentynki ledwo można było obok niego przejść 😉 Zdecydowanie warto zobaczyć.

IMG_9978

#Wieża telewizyjna žižkov

Według mnie najlepsza atrakcja Pragi! Licząca 216 metrów wieża robi naprawdę duże wrażenie! I to nie tylko z daleka! Wjazd na 4 piętro (na wysokość 93 metrów) kosztuje 8 euro dla dorosłych, 6 euro dla studentów. Zdecydowanie warto! Panorama miasta przedstawia się z góry wyśmienicie. Do dyspozycji mamy kilka „pomieszczeń” z siedzeniami, wszystkie oszklone dookoła + lunetę i sklepik z przekąskami i napojami. Na trzecim piętrze (66m) znajduje się popularna restauracja. Na 70 metrze umiejscowiony jest jeden pokój hotelowy. Do dyspozycji mamy dwie szybkobieżne windy, które poruszające się tam z prędkością aż 4 m/s!

IMG_9729

IMG_9741

IMG_9757

IMG_9767

IMG_9777

#Rynek staromiejski

Czyli plac miejski na Starym Mieście w Pradze. Napotkamy tam sporo gotyckich jak i barokowych budynków. To tutaj znajduje się wspomniany wcześniej zegar astronomiczny, a także Ratusz Staromiejski z którego z wieży rozpościera się bajeczny widok na panoramę miasta. To tutaj możemy odpocząć, wypić piwo, zjeść coś z ulicznych budek, posłuchać występów ulicznych artystów. Zdecydowanie warto zawędrować tam przy okazji wizyty w Czechach. Chociaż raz.

 

IMG_9974

IMG_9964

IMG_9954

 

#Petřínské sady

Wcześniej nie miałam oznaczonego tego punktu na mojej liście. Po prostu tam trafiliśmy, po drodze do innego miejsca. Mówię tutaj o 300-metrowym wzgórzu Petřín, którego nie da się ominąć! To fantastyczne, ogromne i zielone tereny idealne do spacerów (także z psami), dobre miejsce do wylegiwania się na kocu a także, a może przede wszystkim, doskonały punkt widokowy na zabytkowe centrum Pragi! Będąc w mieście nie omijaj tego miejsca! 😉

 

IMG_9832

IMG_9852

IMG_9853

#Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně

Bardzo ładna, pięknie prezentująca się z daleka, jedna z najważniejszych budowli sakralnych XX wieku. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa na placu Jerzego z Podiebradów w Pradze.

IMG_9725

 

NAJWIĘKSZE ROZCZAROWANIA:

ciana Johna Lennona

Niby symbol miłości i pokoju. Ściana inspirowana popularnym piosenkarzem, zapełniona niegdyś tekstami piosenek Beatlesów. Dużo lepiej przedstawia się na zdjęciach niż w rzeczywistości. Bardzo oblegana przez turystów atrakcja turystyczna. W rzeczywistości bohomazy na jednej trochę dłuższej ścianie – ani to ładne, ani nie pasuje do tego miejsca.  Zacytuję może informacje z Wikipedii: „(…)oryginalny portret Lennona został zamalowany pod warstwami nowej farby. Nawet wtedy, gdy ścianę przemalowano przez niektóre instytucje, na drugi dzień znów zapełniała się poezją i kwiatami.”. Istnieje od lat 80 XX wieku.  Mnie nie przekonała.

IMG_9873

A w rzeczywistości wygląda to mniej więcej tak:

 

IMG_9869

#Tańczący dom

Ładnie nazwany, dobrze reklamowany: nazwę zawdzięcza kształtowi, w którym można dopatrzeć się sylwetki tańczącej pary. Zaprojektowany przez parę architektów. Budowę ukończono w 1996 roku. Szczerze mówiąc (pisząc) – szału nie ma. Zwykły budynek, nic specjalnego.

IMG_9784

A w rzeczywistości:

IMG_9799

#Dom Czarnej Madonny

Może się ze mną nie zgodzicie, jednak mnie nie powalił. Kubistyczna architektura, w środku znajduje się muzeum. Choć Praga w Walentynki była naprawdę oblegana przez turystów – nikt nawet nie spojrzał na ów budynek. Trudno było mi go znaleźć, a raczej w pierwszej chwili nie skojarzyłam, że „to to”. W rzeczywistości ciemniejszy niż na zdjęciach w internecie, niezbyt zachęcający budynek. Nie znam się dobrze na sztuce, więc może nie będę się wypowiadać więcej co do jego wyglądu. Na swoją obronę powiem tylko, że byłam jednak w wielu muzeach, wielu krajach i podziwiałam naprawdę wiele różnych projektów – ten mnie po prostu nie przekonał.

IMG_9987

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail