Historii o odprawach na lotniskach w Izraelu krąży wiele. Jak to w rzeczywistości wygląda? Gdy przylatujesz na lotnisko w Ovdzie (blisko Eilatu) przed wpuszczeniem do kraju musisz odpowiedzieć na kilka pytań: m.in. Jak masz na imię, na drugie imię, na nazwisko. Po co przylatujesz do Izraela, gdzie się zatrzymasz, na jak długo. Jaki masz hotel (czasami proszą o pokazanie rezerwacji), czy chcesz wybrać się do sąsiedniego kraju itp. Jeśli podchodzicie do okienka np. w dwie osoby (a jesteście parą) musisz powiedzieć od ilu lat ze sobą jesteście, czy jesteście małżeństwem itd. Jeśli chodzi o język to w Izraelu mówi się po hebrajsku, jednak spokojnie na lotnisku można porozumieć się w języku angielskim, gdyż jest on powszechnie znany (również rosyjski). Po krótkiej serii pytań, jeśli nie chcesz dostać pieczątki do paszportu,  MUSISZ poprosić o to, aby ci jej nie przybili. Dostajesz wtedy niebieską karteczkę, która musisz (!) zachować, ponieważ na niej przybijają ci pierwszy stempel, a przy wylocie drugi (jeśli ją zgubisz to dostaniesz pieczątkę do paszportu). Wygląda to tak:

 

WP_20160115_15_12_09_Pro

Czy to wszystko? Jeśli masz ze sobą tylko bagaż podręczny: tak, to wszystko 😉 Teraz możesz już wyjść z lotniska i udać się do postoju busów i autobusów, który znajduje się tuż przy samym wyjściu. Przy przejściu wita cię miła pani, która rozdaje darmowe mapy Eilatu z zaznaczonymi autobusami, atrakcjami + książeczkę, czekoladkę i krem do rąk 😉 Płot, uderzająca gorąc, często wiatr i widok pięknych gór (a także strażnika z karabinem, który patroluje teren) – to cię wita na zewnątrz;)

 

Jpeg

Jpeg

Do Eilatu leciałam liniami Ryanair z Krakowa. Jeśli chodzi o lotnisko w Krakowie to procedura przebiegała podobnie jak przy innych lotach. Przeszłam przez bramkę, która jednak dała czerwony sygnał, że coś jest nie tak. Zostałam przeszukana i dopiero wtedy puszczona dalej. Jeśli chodzi o mojego partnera i resztę pasażerów – przeszli bez problemu, więc byłam wyjątkiem (nic przy sobie nie miałam – być może był to metalowy motyw na gumce do włosów – jednak powiedziano mi, że często im się to zdarza bez powodu).

 

Jpeg

Jpeg

Bajka o przyjemnej i szybkiej odprawie kończy się w momencie WYLOTU z Izraela. Jak to wtedy wygląda? Jak to wyglądało w moim przypadku?

No, może nie dla wszystkich wygląda to źle 😉 Przy wylocie masz dwie opcje: jeśli przyjeżdżasz na lotnisko w Ovdzie  autokarem z dużą grupą ludzi – musisz się przygotować na co najmniej dwie godziny stania i przechodzenia przez kolejne etapy odprawy. Jeśli przyjeżdżasz sam i nie ma ludzi na lotnisku – 15 min i jest po sprawie. Oczywiście jeśli nic nie próbujesz przemycić i wywieźć 😉

Tak więc jak już wspomniałam, moja odprawa trwała naprawdę bardzo długo ze względu na ilość ludzi, która przyjechała ze mną autokarem. Moi znajomi przyjechali taksówką (z Eilatu to koszt co najmniej 200-300 zł!) i byli już sami przy odprawie, więc zajęła im ona niecałe 15 min.

 

WP_20160112_14_09_28_Pro

 

Jak właściwie wygląda odprawa przy wylocie z Izraela?
Jest podzielona na cztery etapy:

1.Najpierw oddajesz swój paszport i zostają ci zadane standardowe pytania. W moim wypadku znowu były to: Proszę podać imię i nazwisko, Czy jesteście razem? (podeszłam z partnerem) Jak długo? Czy sami pakowaliście swój bagaż? Czy macie w nim noże, inne ostre przedmioty? Czy ktoś dotykał waszego bagażu? Czy była taka możliwość? Czy wyjeżdżaliście poza Izrael? Z paszportem mojego chłopaka były jakieś problemy, jednak udało nam się przejść do kolejnego etapu. Dostaliśmy naklejki na paszport i bagaże i poszliśmy dalej.
2. Kontrola bagażu – wkładasz bagaż do dużej maszyny, która sprawdza co jest w środku i przepuszcza go dalej, jeśli nie zobaczy nic podejrzanego.
3. Przy trzecim etapie znowu sprawdzane są bagaże, tym razem przy standardowej bramce (ściągasz wtedy kurtkę, bluzę, wyciągasz całą elektronikę i kładziesz razem z bagażem, paszportem i biletem lotniczym).
4. Czwarty i ostatni etap to podejście do okienka i podanie swojego paszportu (wraz z niebieską kartką!), gdzie przybijają ci pieczątkę i wpuszczają do sali odlotów.

 

Trochę tego jest, prawda? Nie ma się jednak czego bać. Jeśli nic nie wynosisz – przejdziesz przez kontrolę na spokojnie. Są oczywiście wyjątki – widziałam jak jednemu chłopakowi zatrzymali tablet i kazali mu wpisywać hasło, innej osobie przeszukiwali bagaż, kazali wszystko wyciągać, sprawdzali buty.

 

Czemu warto uniknąć pieczątki z Izraela?

Do jakich krajów nie wyjedziesz posiadając w paszporcie pieczątkę z Izraela?
Do Libanu, Jemenu, Libii, Syrii, Arabii Saudyjskiej, Sudanu, Kuwejtu, Iraku oraz Iranu.

 

Jak wygląda lotnisko w Ovdzie?

Jest bardzo małe, w sali odlotów znajduje się jednak wiele krzeseł, puf, stolików a także mały „plac zabaw” dla dzieci.  Są tam również toalety i sklepy. Co do sklepów: na samym środku mamy sklep jubilerski, a oprócz tego jeden sklep z samym alkoholem, słodyczami i jedzeniem, a także drugi, mniejszy, gdzie można kupić pepsi, cole, wodę i coś do jedzenia na ciepło. Tego drugiego sklepu nie polecam! Wyciągnęliśmy butelkę pepsi z lodówki i uwaga: była zagrzybiona przy zakrętce! Ogólnie było brudno i zrezygnowaliśmy z jedzenia i picia. Znajduje  się tam także darmowy automat z wodą(nie w tym sklepie, obok).

 

Jpeg

Jpeg

Jpeg

Jpeg

Jpeg

Jpeg

Nasza odprawa trwała dwie godziny, a w sali odlotów spędziliśmy kolejne dwie, czekając na samolot (który spóźnił się prawie pół godziny). Lecieliśmy więc do Krakowa z 40 minutowym opóźnieniem.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail