Bardzo popularne ostatnio powiedzenie mówi: „Paryż jest zawsze dobrym pomysłem„. Ja się z tym oczywiście zgadzam, dlatego wszystkie wybrane przeze mnie miejsca znajdują się właśnie tam. Bo jak tu nie kochać tego miasta? Wbrew pozorom, nie jest ono przyjazne tylko zakochanym parom, które jadą tam na romantyczny weekend we dwoje. Francję trzeba odwiedzić. Po co? Żeby zetknąć się z całkiem inną kulturą, ludźmi którzy nie zawsze posługują się angielskim, dotykają sprzedawanego jedzenia gołymi rękami, uwielbiają owoce morza i kochają swój kraj. Swoją drogą, naprawdę piękny i ciekawy kraj… Oto lista 5 miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić będąc w stolicy Francji:

7777

1. ŁUK TRIUMFALNY – Chcesz zobaczyć panoramę Paryża zupełnie za darmo? W takim razie udaj się prosto na górę Łuku Triumfalnego. Wejście na szczyt krętymi schodami zajmie ci tylko chwilę (jest ich 284), ale widoków nie zapomnisz z pewnością do końca życia! Warto wiedzieć, że łuk został zaprojektowany i zbudowany dla uczczenia poległych osób, które walczyły za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Jego wysokość to 51 metrów. Jest często odwiedzany przez turystów, ale naprawdę polecam zobaczyć go z każdej strony – z daleka, bliska i oczywiście z góry;)

łuk triumfalny

2. LUWR – coś dla miłośników sztuki, piękna i francuskiej estetyki. Jest to oczywiście jedno z najbardziej znanych, największych i najcenniejszych muzeów na świecie. Już sam wygląd budowli jest imponujący (zwłaszcza nocą). Obecnie Luwr podzielony jest na trzy sekcje odpowiadające trójdzielnemu układowi przestrzennemu. Najbardziej podziwianym obrazem w galerii jest Mona Lisa, namalowana przez sławnego malarza włoskiego renesansu, Leonarda da Vinci. Ustawiają się do niej dosłownie tłumy turystów, którzy choć raz chcą zobaczyć ją „na żywo” (do tego oczywiście zrobić zdjęcie).

www.allwallpapersfree.org

www.allwallpapersfree.org

3. WIEŻA EIFFLA – nie można jej przegapić. Widoczna niemalże w całym Paryżu, piąta co do wielkości budowla we Francji. Jej wysokość sięga aż 324 metrów, zbudowana została w roku 1889 aby uczcić w ten sposób setną rocznicę Rewolucji Francuskiej. Warto zwiedzić ją w dzień a przede wszystkim w nocy kiedy to odbywają się pokazy świetlne, a widowisko zapiera dech. Byliście na górze? Jeśli przetrwacie długie godziny w kolejkach, ujrzycie przepiękny widok na Pola Marsowe, jednak samo ujrzenie wieży z bliska jest godne polecenia 😉

wieza

4. KATEDRA NOTRE-DAME – czy waszą pierwszą myślą nie jest słynna bajka o dzwonniku z Notre Dame?;-) Jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych katedr gotyckich na świecie. Znajdująca się w Paryżu, przyciąga rocznie miliony turystów i fanów z całego świata. Żeby do niej wejść trzeba swoje „odczekać” bowiem kolejki ciągną się przez cały plac. Za czasów Rewolucji Francuskiej nosiła nazwę ” Świątyni Rozumu”. Rozumiem zatem, że na pewno dodacie ją do swojej listy…

knt00

5. STRAGANY I MIEJSCOWE SKLEPIKI – tym punktem zamykam listę. Nie można przyjechać/ przylecieć do Paryża i nie spróbować choć jednego z miejscowych produktów, nie wejść do żadnego ze sklepów ani nie pójść na uliczny stragan, gdzie sprzedają owoce morza, mięso i pamiątki. To ważne, żeby poczuć miasto także od tej „drugiej strony” – poznać kuchnię, zwyczaje i ludzi w Paryżu.

IMG_5593

 Dodałabym jeszcze do listy jedno miejsce, ale pisałam o nim już tutaj: Plac des Batignolles. Co znajduje się na waszej liście? Byliście kiedyś we Francji?

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail