Castell de Bellver – znajdujący się około 3 km od stolicy Majorki, majestatyczny i piękny zamek, który na pewno warto odwiedzić będąc na wyspie.  Utrzymany w charakterystycznym stylu gotyckim, uchodzi za jeden z najciekawszych i najpiękniejszych w Europie.

Majorka 2015

Historia zamku w Palmie

Charakterystyczny zamek w Palmie wzniesiony został w XIV wieku, w latach 1300-1314 z rozkazu Jakuba II, ówczesnego króla Majorki. Wybudowany na 112 metrowym wzgórzu, niegdyś służący jako więzienie, za czasów średniowiecza był miejscem prześladowań Żydów a także publicznych egzekucji podczas hiszpańskiej wojny domowej. Służył również jako rezydencja królewska. Za czasów więzienia przebywał tam między innymi Gaspar Melchor de Jovellanos – bardzo znany polityk, prawnik, ekonomista, botanik a także wszechstronny pisarz i człowiek oświecenia. W późniejszych latach zamek pełnił funkcję mennicy aż do roku 1931, gdy został przekształcony w Muzeum Historii Miasta, którym jest po dziś dzień, zachowany niemalże w idealnym stanie.

Co można zobaczyć?

Zbudowany na kształcie koła, otoczony fosą uchodzi za jeden z najoryginalniejszych zamków w Europie. Posiada cztery duże wieże. Okrągły dziedziniec zamku otoczony został ciekawą, sięgającą dwóch pięter galerią z obrazami i rzeźbami, zdobioną gotyckimi, klasycznymi łukami. Na dole znajduje się muzeum Palmy, natomiast na górnym piętrze podziwiać można, wspomnianą wcześniej, wspaniałą kolekcję rzymskich rzeźb i posągów, zgromadzonych przez kardynała Antonia Despuiga. Wewnętrzny dziedziniec otoczony został przez krużganki, składające się z dwóch kondygnacji. Na parterze łuki są zaokrąglone a na dole ostre.

Sama droga do zamku prowadzi przez piękny, duży las. Można się tam dostać pieszo, spacerując krętymi uliczkami a także samochodem i jednym z miejscowych autobusów. Zamek szczyci się nie tylko eksponatami muzealnymi, ale także ogromną platformą widokową z której podziwiać możemy bajeczną panoramę Palmy – parki, domy, morze i miejscowy port. Z pewnością warto zabrać ze sobą aparat.

Zamek co roku odwiedza ogromna ilość turystów, więc polecam wybrać się do niego pieszo, w godzinach porannych, gdy nie będzie jeszcze dużego upału a inny ludzie nie będą nam przeszkadzać w zwiedzaniu i podziwianiu.

Zamek w Palmie można zwiedzać:

W marcu, kwietniu, wrześniu i październiku od godziny 10:00 do 18:00.

Od maja do sierpnia  w godzinach od 10:00 do 19:00

W styczniu, lutym, listopadzie i grudniu od godziny 10:00 do 17:00.

Wstęp jest płatny i kosztuje 4 €. Studenci i emeryci za okazaniem ważnego dokumentu zapłacą 2 €..

W niedziele i święta, kiedy muzeum jest zamknięte, wstęp jest bezpłatny.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail